Dziś jest    |   Dodaj do ulubionych!   |     |   Startuj z nami   |  

       .: STRONA GŁÓWNA

       .: NASZA GRUPA

       .: KONTAKTY

       .: AKTUALNOŚCI

       .: KALENDARIUM

       .: OCHRONA

       .: OBSERWACJE

       .: OBRĄCZKOWANIE

       .: EDUKACJA

       .: PUBLIKACJE

       .: SZKOLNE KOŁA

       .: JAK CHRONIĆ?

       .: GDZIE NA PTAKI?

       .: PODRÓŻE

       .: GALERIA

       .: BOCIAN BIAŁY

       .: SOWY

       .: PTAKI SZPONIASTE

       .: LINKI

KSIĘGA GOŚCI
zobacz księgę
wpis do księgi

wt., 7.04.2007 - 8355 gości
Liczba wizyt od 17 maja 2004r.

Fatbirder's Top 1000 Birding Websites

Click Here to Visit!

Strony o ptakach Polski

WITAMY NA STRONIE PwG OTOP!
Przyloty bocianów białych i czarnych do Południowej Wielkopolski, w tym już para pod kamerą w Przygodzicach :)
22 III-14 IV 2013 – pierwsze w tym roku bociany białe w Południowej Wielkopolsce zgłoszono nam: po jednym w Zagorzynie w gminie Blizanów (29 III już dwa), koło wsi Rochy i Baszków (być może ten sam ptak) w gminie Zduny, na składowisku odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, nad pobliskim Jankowem Przygodzkim i nad Kaliszem, 4 os. nad Ostrzeszowem i 3 os. w Fabianowie i Ociążu, oraz kolejno 28, 29 i 31 III oraz 1 IV pierwsze na gniazdach w Chojęcinie, Strzyżewie, Wysocku Małym i w Przygodzicach - pod kamerą www.bociany.ec.pl - tu wizyty 1, 2, 7 i 8 IV, osiedlenie pierwszego 11 IV, a przylot drugiego 14 IV. W ostatnich dniach nastąpiła wreszcie wyraźna fala przylotów bocianów białych i czarnych.

Szybki raport z przylotu bocianów - które w tym roku wpierw pojedynczo wyraźnie uprzedziły wiosnę, a potem masowo potwierdziły jej przyjście - możemy podać dzięki informacjom członków i współpracowników Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (w tym gospodarzy gniazd bocianich), dostarczanym na bieżąco do prowadzonej przez nas Kartoteki Przyrodniczej Południowej Wielkopolski.

Bociany białe w terenie…
O boćkach białych tej wiosny mamy na razie kilkanaście informacji, w tym dopiero 4 obserwacje na 3 gniazdach. Ciekawe jest stwierdzenie na składowisku odpadów w Ostrowie Wielkopolskim – takie obserwacje zdarzają się one u nas bardzo rzadko, ale przy obecnych zaśnieżonych polach i łąkach oraz zamarzniętych ciekach wodnych, to niezbyt eleganckie miejsce to dla bocianów praktycznie jedyna szansa na zdobycie pokarmu, choćby resztek pożywienia ludzi.
22 do 26 i 28 III 2013 - 1 os. we wsi Zagorzyn, gm. Blizanów, pow. kaliski (Dominik Dolata), przy czym 28 III bocian skorzystał z dokarmiania pokrojonymi podrobami, wyłożonymi na deskę na otwartym terenie (co zapewnia ptakowi bezpieczeństwo od drapieżników), które przygotował dla niego pan Dominik wg naszych wskazówek
23 III 2013 – 1 os. w niskim locie, usiadł na zaśnieżonym polu, Rochy, gm. Zduny, pow. krotoszyński (Rafał Markowski, PwG OTOP)
24 III 2013 – 1 os. koło Baszkowa, gm. Zduny, pow. krotoszyński (Paweł Pfloegel, PwG OTOP)
24 III 2013 w południe – 1 os. na miejskim składowisku odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, pow. ostrowski (Jerzy Bartuzi, Paweł T. Dolata, Beata Olszak, PwG OTOP)

Image Hosted by ImageShack.us
Wiosenny bocian biały: zamiast na kwiecistej łące, na składowisku odpadów w Ostrowie Wielkopolskim dnia 24 marca 2013 r. Fot. Paweł T. Dolata (PwG OTOP)


Image Hosted by ImageShack.us
Bocian biały w locie 24 marca 2013 r. nad składowiskiem odpadów w Ostrowie Wielkopolskim. Fot. Paweł T. Dolata (PwG OTOP)


25 III 2013 w południe – 4 os. krążące w kominie termicznym, ul. Leśna/Grzybowa, Ostrzeszów, pow. ostrzeszowski (Andrzej Jerzy Jezuita, PwG OTOP)
26 III 2013 – 1 os. w locie, al. Wojska Polskiego, Kalisz (Justyna Jendras, PwG OTOP)
28 III 2013 - 1 os. na gnieździe, Chojęcin, gm. Kępno, pow. kępiński (Natalia Woelko-Stempniewicz, Biblioteka Powiatowa w Kępnie)
29 III 2013 - 2 os. we wsi Zagorzyn, gm. Blizanów, pow. kaliski (Dominik Dolata), jak widać informacja o stołówce pana Dominika rozchodzi się wśród bocianów
29 III 2013 ok. godz. 18 – 1 os. przeleciał od strony składowiska odpadów w Ostrowie Wielkopolskim nad południową granicą Ostrowa i wsi Janków Przygodzki, gm. Przygodzice, pow. ostrowski (Irena Treska )
29 i 31 III 2013 – 1 os. na gnieździe, Strzyżew, gm. Sieroszewice, pow. ostrowski (Małgorzata Rusek)
30 III 2013 w południe – 1 os. na miejskim składowisku odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, pow. ostrowski (Paweł T. Dolata i Wojciech Szukalski, PwG OTOP)
31 III 2013 – 1 os. na gnieździe, Wysocko Małe, gm. Przygodzice, pow. ostrowski (Bogdan Górny)
1 IV 2013 tylko godz. 16.15-16.20 – 1 os. na gnieździe z kamerą www.bociany.ec.pl, Przygodzice, pow. ostrowski (forumowiczki Maria84, Wewa i Teresa Paździor)
2 IV 2013 ok. godz. 9.00 – 1 os. w locie, Przygodzice, pow. ostrowski (Mariusz Kępiński, PwG OTOP)
2 IV 2013 tylko godz. 10.22-10.30 – 1 os. na gnieździe z kamerą www.bociany.ec.pl, Przygodzice, pow. ostrowski (Teresa Paździor)
3 IV 2013 – 1 os. na gnieździe w Nowej Wsi Podgórnej, gm. Miłosław (Mirosław Masztalerz, ŻCzPK)
3 IV 2013 – 3 os. na polu, Fabianów i Ociąż, gm. Nowe Skalmierzyce, pow. ostrowski (obserwacja Maria Pawlak i inni mieszkańcy, informacja Janusz Torba)
4 IV 2013 – 1 os. w locie i żerujący na brzegu rozmarzającego stawku, Fabianów, gm. Nowe Skalmierzyce, pow. ostrowski (Paweł T. Dolata, PwG OTOP)
4 IV 2013 – przylot 1 os. na gniazdo, Palaty, gm. Grabów nad Prosną, pow. ostrzeszowski (Paweł Wawrzyniak)
6 IV 2013 – przylot 1 os. na gniazdo, Raczyce, gm. Odolanów, pow. ostrowski (Łukasz Wróbel)
6 IV 2013 – 1 os. na gnieździe, Goliszew, gm. Żelazków, pow. kaliski (obs. Marian Jędras, inf. Justyna Jendras, PwG OTOP)
6 IV 2013 – 1 os., Stropieszyn, gm. Mycielin, pow. kaliski (obs. Marian Jędras, inf. Justyna Jendras, PwG OTOP)
7 IV 2013 tylko godz. 10.12-10.44 – 1 os. na gnieździe z kamerą www.bociany.ec.pl, Przygodzice, pow. ostrowski (forumowicze Anna Janiszewska, Władysław Krejner, Maria84, Teresa Paździor i Jadwiga Wójcik)
7 IV 2013 – 1 os. żerujący na polu, Mieszków, gm. Jarocin, pow. jarociński (Paweł T. Dolata, PwG OTOP)
7 IV 2013 – 1 os. na gnieździe, Nowe Miasto nad Wartą (gm.), pow. średzki (Bartosz Skrzypczak, PwG OTOP)
7-10 IV 2013 - 1 os. na gnieździe, Topola Wielka, gm. Przygodzice, pow. ostrowski (Bernard Płończak)
8 IV 2013 – 2 os. na gnieździe, toki i kopulacja, Raczyce, gm. Odolanów, pow. ostrowski (Łukasz Wróbel)
8 IV 2013 – przylot 1 os. na gniazdo, Moszczanka, gm. Raszków, pow. ostrowski (Danuta Sitarz)
8 IV 2013 godz. 18.02-08 i 18.19-22 – 1 os. na gnieździe z kamerą www.bociany.ec.pl, Przygodzice, pow. ostrowski (forumowicze michelacott i inni, Paweł T. Dolata)
9 IV 2013 – 2 os. na gnieździe w kamerą, Lewków, gm. Ostrów Wielkopolski, pow. ostrowski (internauta-forumowicz Władysław Krejner)
10 IV 2013 – 2 os. na gnieździe, Odolanów (gm.), pow. ostrowski (Tomasz Żuk, PwG OTOP)
10 IV 2013 – 2 os. na gnieździe, Bobrowniki, gm. Grabów nad Prosną, pow. ostrzeszowski (Krzysztof Pietrzak)
10 IV 2013 – 6 os. szybujących w kominie powietrznym, Przygodzice (gm.), pow. ostrowski (Mariusz Kępiński, PwG OTOP)
10 IV 2013 – 2 os. w locie nad łąkami koło Goli, potem 1 os. na gnieździe, Gola, gm. Jaraczewo, pow. jarociński (Jacek Pietrowiak, PwG OTOP)
10 IV 2013 – 5 os., Czekanów, gm. Ostrów Wielkopolski, pow. ostrowski (Robert Kaczmarek)

… i w Internecie

Jeśli ktoś nie ma możliwości, czasu lub szczęścia do wyszukiwania bocianów białych w terenie, albo chce je oglądać naprawdę z bliska, pozostaje mu Internet i widok tą drogą na bocianie gniazdo w Przygodzicach. Od 2006 r. Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wraz z partnerami – Urzędem Gminy Przygodzice oraz TKTelekom - prowadzi tam projekt „Blisko bocianów. Projekt oparty jest o stały przekaz z gniazda bocianiego w Przygodzicach na stronie www.bociany.ec.pl. Tutejsze bociany, nazwane przez internautów „Dziedzic” i „Przygoda”, to obecnie najsłynniejsze bociany w Polsce i jedne z najsłynniejszych w Europie. Ich losy śledzą miliony internautów z całego świata (patrz mapa logowań i zestawienia flag krajów na stronie www.bociany.ec.pl. Wraz z taką rzeszą bocianolubów możemy wypatrywać przylotu tej pary – zapraszamy!

Po jednym bocianie (nie wiadomo, czy ten sam, czy różne, żaden nie był oznakowany) widziano tu już 1 i 2 oraz 7 i 8 kwietnia 2013 r., szczegóły patrz wyżej. Na stałe (miejmy nadzieję) jeden bocian osiedlił się w gnieździe pod kamerą 11 kwietnia, gdy po raz pierwszy został odnotowany o godz. 10.08 (forumowicz „michaelcott”, potem inne osoby) i poza wylotami na żerowisko i patyki oraz wyściółkę do gniazda, jest stale obserwowany.

Pierwszy raz w tym roku bocian spędził noc na gnieździe w Przygodzicach z 8 na 9 kwietnia, a następnie z 11/12, 12/13 i 13/14 kwietnia. Zaraz od 11 kwietnia wziął się też za porządki i odnawianie gniazda. Rano 14 kwietnia, o godz. 7.54, dołączył do niego drugi osobnik. W czwartej minucie znajomości (w tym roku, mogą to być partnerzy z ubiegłego sezonu) bociany „skonsumowały” swój związek. Dzięki kamerze i dokładnym obserwacjom zachowania obu ptaków zaraz po przylocie i wpisom forumowiczów „władka 12” i „ellei” wiemy, że 14 kwietnia, czyli jako drugi, na gniazdo przyleciał samiec. Przylot samicy jako pierwszej z pary na gniazdo jest nietypowy dla gatunku, ale mamy go potwierdzonego w gnieździe w Przygodzicach także w ubiegłym roku.

Przekaz z gniazda to wynik pracy całego grona ludzi, w tym pracowników TKTelekom, informatyków Urzędu Gminy Przygodzice: znanego z przygotowywania zlotów "Blisko bocianów" Adama Barczaka i działającego w projekcie "Blisko bocianów" od jego początku (w roku 2006) Tomasza Świątka, oraz Adama Janiszewskiego i innych członków PwG OTOP. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję!

Bociany czarne

W ostatnich dniach nadeszły pierwsze zgłoszenia bocianów czarnych. Wpierw były to … obserwacje naszych bocianów czarnych na Morawach od czeskich kolegów , a potem już obserwacje z Południowej Wielkopolski - przy tym skrytym, leśnym gatunku bociana nie mamy niestety kamery, ale są niezawodni współpracownicy KPPW :
11 IV 2013 – 1 os. łąki nad Obrą koło Jaraczewa (gm.), pow. jarociński (Jacek Pietrowiak, PwG OTOP)
14 IV 2013 – przelot 1 os. w kominie termalnym, Żerków (gm.), pow. jarociński (Michał Michalak, PwG OTOP)
14 IV 2013 – 4 os. w locie, chwilę póżniej jeden żerował na stawie bez wody, stawy Możdżanów, gm. Sośnie, pow. ostrowski (Maciej Urbaniak, PwG OTOP)
18 IV 2013 - 2 os. żerujące, Łąki Jaraczewskie, pow. jarociński (Jacek Pietrowiak, PwG OTOP)
21 IV 2013 - 1 os. w locie nad Firletkami, Trzcieliny, gm. Przygodzice, pow. ostrowski (Janka i Jurek Bartuzi, PwG OTOP)

liczba odsłon:

Opracował: Paweł T. Dolata, Południowowielkopolska Grupa OTOP, p.dolata@op.pl
Dodał: Paweł T. Dolata, dnia 08.04.2013, 19:58


[skomentuj] [wróć do newsów]

</table>
Powered by PsNews

Wcześniejsze wiadomości

Nasze forum o bocianach, ptakach krukowatych, pomaganiu ptakom, literaturze ...

PsNews::info
SUPER POMYSŁ OGLĄDAM CO DZIENNIE I JEST TO NIESAMOWITE! GRATULACJE DLA POMYSŁODAWCY I WSZYSTKICH DZIĘKI KTÓRYM MAM MOŻLIWOŚĆ PODGLĄDU
Jolka
26.04.2013, 09:57

Najciekawsze obserwacje
z Południowej Wielkopolski


Korespondencja z Grecji:
obserwacje i wydarzenia


Projekt kolorowego
znakowania piskląt
czapli siwej w w Boszkowie


Remizy z kolorowymi obrączkami

OTOP jest organizacją pożytku publicznego
W wynikach wyszukiwania pokazuje się każda podstrona, jeżeli szukany wyraz znajduje się w ''menu'' po prawej lub lewej stronie witryny


Dotychczas wsparli nas
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu; Urząd Gminy i Miasta Nowe Skamierzyce; Urząd Gminy i Miasta Odolanów; Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski; Urząd Gminy Przygodzice; Urząd Gminy Sośnie; Urząd Miasta i Gminy w Kępnie; Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach; Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Ostrowie Wlkp.; Fundusz Grantowy dla Ostrowa Wielkopolskiego; Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kępnie; Internet Buissnes Center Polska, Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego w Kępnie; MULTICO; Eko i MY; Wydawnictwo LOP; Zakład Usług Ogrodniczych Mikołaja Rybaka - Kępno; Kancelaria Prawnicza "Aleksander Woźniak i Partnerzy"; Intermarche Kępno; SEVEN – wszystko dla biura (Kępno); Sklep 14 – Wełdziński (Kępno); HELKON – Konarski; PRZYRODNICZE.pl.

Strona prawidłowo wyświetlana w:Nowości

Do naszej Grupy przystąpiły już 174 osoby

Nowa publikacja: Zimowanie ptaków wodnych w miastach i ich dokarmianie

Badania K. Wodzickiego, W. Puchalskiego i H. Lichego nad zdolnością orientacji i szybkością lotu bocianów

Tragiczna śmierć ok. 200 bocianów w Grecji

Obrączkowanie bocianów białych na ziemi jarocińskiej w latach 2002-08

otwórzPublikacje członków PwG OTOP

Akcja „Labute 2008” obrączkowania łabędzi niemychw Hradcu Králové i Pardubicach

Obserwacje łabędzi krzykliwych z obrożami szyjnymi w wielkop. części Dol. Baryczy

Ptaki w budynkach (ulotka pdf)


SUBSKRYPCJA
e-mail:
strona główna OTOP

www.birdlife.net

odwiedź stronę CZAPLONA

Zapraszamy


              © Południowowielkopolska Grupa OTOP, webmaster: Marcin Rachel